A-K Westereng dekker store deler av gamle østfold fylke, i tillegg til deler av gamle akershus. Fra før var man til stede i Rakkestad med et mindre avdeling med tre ansatte, samt en avdeling på Bjørkelangen. I tillegg var A-K Westreng representert med en avdeling i Sarpsborg. Sigbjørn Westreng forteller at det har vært på trappene med en større satsing helt siden A-K maskiner kjøpte majoriteten av aksjene i tidligere Westreng Maskinforretning i 2019. Nå var det endelig klart til å ønske velkommen til nybygget i Rakkestad.
Framtidsbygg
Det nye bygget i Rakkestad består av en stor butikk, der det er plass til å kjøre inn traktorer som trekkplaster. Videre finnes kontorer, møtelokaler, kantine og alt det andre som hører med. Ute er det er god plass til utstilling og lagring av traktorer, maskiner og redskaper.
Odd-Erik Westreng som er ansvarlig for verksteddriften på Bjørkelangen tar Traktor med på en omvisning i de nye servicefasilitetene, som inneholder et stort delelager, eget verksted for småmaskiner som gressklippere, motorsager og snøfresere, til hovedverkstedet, der man virkelig har slått på stortromma. En takhøyde på over sju meter, og egne løp både for raske serviceettersyn og andre områder for mer stasjonære og omfattende reparasjoner er på plass.
– Vi håper og tror at dette gjør verkstedet attraktivt, både for kundene og for de som skal jobbe der. Moderne, rene, lyse og romslige lokaler gir god orden, god kvalitet og effektivitet på arbeidet oppsummerer Odd-Erik Westereng.
Viktig landbruksområde
Sigbjørn Westreng kan fortelle at det ikke er tilfeldig at man havnet i Rakkestad:
- Rakkestad er midt i et veldig viktig landbruksområde. Det er mange aktive heltidsbønder her, og en veldig stor variasjon i produksjonen til de ulike enhetene. Du finner store gårder som driver med melk, gras og korn, men også fjørfe og eggprodusenter er det mange av her. Det er også mange store driftsenheter, som gir behov for store og effektive maskiner. Vi har også endel større, profesjonelle entreprenører innen gjødsel, kalking og annet som krever mye av sine leverandører.
Rakkestad og Bjørkelangen
Det er de ansatte fra det lille avdelingskontoret som tidligere fantes i Rakkestad, samt avdelingen i Sarpsborg som nå samles under felles tak i Rakkestad. Totalt er det omlag 11 personer som vil ha sitt virke i Rakkestad, i tillegg til 8 ansatte ved avdelingen på Bjørkelangen. Kundene i Sarpsborg vil i fortsettelsen bli ivaretatt ved at A-K Westereng setter inn en ny servicebil som stasjoneres i området.