Dette forteller Eikmaskin i en pressemelding. Markedsandelen er fordelt med 20 % på Fendt og 13 % på Massey Ferguson med henholdsvis 11 og 7 treskere.
- Det er først og fremst viktig å takke kundene våre for den tilliten de viser oss gjennom å velge våre treskere fra Fendt og Massey Ferguson sier Ole Jørgen Baarlid, som er produktsjef i Eikmaskin.
Treskerne blir større
Det har vært en betydelig dreining i markedet mot større skurtreskere. Gjennom mange år har den minste 4-risters klassen stått for mellom 50 og 60 % av totalmarkedet. I fjorårssesongen så vi en betydelig vridning mot større 5-risters treskere, og så langt inn i kommende sesong representerer denne klassen 58 % av totalvolumet. 50 % av de solgte maskinene i 5-risters klassen er en Fendt eller Massey Ferguson skurtresker.
-Vi har et bredt utvalg av skurtreskere i denne klassen, fra den enkle økonomimodellen med stor kapasitet til den høyteknologiske for de som stiller store krav», avslutter Baarlid fra Eikmaskin